zima klimat dom Holender

Mróz w holenderskim domu

Polkom w Holandii jest zimno. Szczególnie polskim paniom mającym holenderskiego partnera. Nie jest łatwo zaaklimatyzować się w holenderskim domu z oszczędnym używaniem termostatu CO.

Im bardziej na wschód tym cieplejsze domy

Ja już przywykłem do holenderskiego termostatu na 18°C. Będąc w Warszawie w listopadzie nie mogłem wytrzymać długo w większości mieszkań z powodu zbyt dla mnie wysokiej temperatury i zdawałoby się powszechnego zakazu otwierania okien. Widocznie się mocno "sholendrzyłem".

Ale... Dalej na wschód jest gorzej. Będąc zimą w Mińsku i Moskwie czułem się we wnętrzach jak w saunie. Przegrzane wnętrza i brak świeżego powietrza dokuczał mi jeszcze bardziej niż w Warszawie. Okien zimą nie otwiera się z zasady. Не должно! Нет, не надo Mieszkania rozgrzane do 28ºC! Im dalej na wschód, im bardziej trzaskający mróz za oknem tym bardziej nagrzane mieszkania. Ludzie potrafią dosłownie żyć na piecu.

W XXI wieku najzimniejsze były zimy w styczniu-lutym były w latach: 2001 (średnia tych dwóch miesięcy: 3,5ºC), 2003 (2,1ºC), 2006 (2,2ºC), 2009 (2ºC), 2010 (0,5ºC), 2013 (1,8ºC) i 2017 (3,3ºC). Najcieplejsza byłą zima 2007 r. z średnią dla stycznia i lutego 6,5ºC.  Zima 2010 r. była w Holandii wyjątkowo śnieżna. Osobiście nie przeżyłem tu takich śniegów od 30 lat. To była także dość mroźna zima jak na ten kraj [źródło KNMI].