pałac Haga

Pałac Pokoju w Hadze

Czemu konflikty między narodami mielibyśmy rozwiązywać na krwawych polach bitew? Czyż nie dorośliśmy już do tego aby konflikty rozwiązywać jak cywilizowani ludzie? Aby przywódcy poróżnionych narodów rozwiązywali konflikty w sali sądowej? To był pomysł cara Rosji.

Gdy Europa była zmęczona wojnami w XIX w.

W XIX wieku Europa była miejscem kilkudziesięciu krwawych wojen. Niemal wszyscy bili się ze wszystkimi. W latach 1864-1906 ustanowiono kolejne konwencje genewskie które miały troszeczkę ucywilizować wzajemne się mordowanie. Jednak wyścig zbrojeń kosztował wielkie mocarstwa coraz więcej wysiłku. Produkcja granatów, armat i okrętów pochłaniała coraz większą część narodowych budżetów.

Carska inicjatywa pokojowa

W roku 1898 car Mikołaj II Romanow zaproponował wielkim mocarstwom konferencję rozbrojeniową a na jej miejsce zaproponował neutralną Holandię; miasto Haga. Haga miała jeszcze jedną zaletę - była "po znajomości" cara. Miejsce gdzie stoi dzisiejszy Pałac Pokoju były gruntami królewskimi a na nich dwie wille i ogrody króla Wilhelma II - gdzie mieszkała jego żona - królowa Anna Pawłowna Romanowa (ned. Anna Paulowna) - siostra pradziadka cara Mikołaja II. Anna Pawłowna zmarła w roku 1865 właśnie w tej, już nie istniejącej, willi "Buitenrust" obok której stała też prawosławna kaplica królowej.

W roku 1899 konferencja rozbrojeniowa w Hadze odbyła się i zaowocowała podpisaniem wielu konwencji mających zapewnić światu wieczny pokój. Hagę wyznaczono także na siedzibę stałego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.