Polska emigrant Niemcy granica
Pierwszy raz do Polski - epilog
Ta linia graniczna Zachodniej Europy zaczęła się przesuwać. Najpierw od roku 1990 przesunęła się z Helmstedt do Świecka a od 2004 roku ze Świecka do Terespola. Chociaż do dzisiaj kraje byłego Bloku Wschodniego nazywa się powszechnie "Oostbloklanden".
Słyszałem opowiadania Holendrów którzy w latach 70-80 podróżowali do Polski. Dla nich te dwie granice DDR (Helmstedt) i PRL (Frankfurt n/O) były nieludzkie. Taki granic na Zachodzie nie było. Traktowanie podróżnych przez służby graniczne jak przestępców, uważali za "mensonterend" czyli uwłaczające ludzkiej godności. Zastraszeni podróżni traktowani byli jak potencjalni kryminaliści, wywrotowcy, przemytnicy, terroryści. Nikt nie czuł się "Welcome" we Wschodnim Bloku.
Poprzedni
Następny
Dodaj komentarz