Etykieta przy stole i dobre zachowanie
Etykieta, nie tylko w Holandii
Przywitanie
1. Najpowszechniejszą formą przywitania jest uścisk dłoni. Zarówno mężczyzn jak i kobiety. Uścisk jest mocny i krótki. Towarzyszy mu uśmiech i powtórzenie twojego imienia (czym łatwiej je zapamiętać). Rękę podaje się także dzieciom. Obecnie już nawet uczniowie podają rękę nauczycielowi wchodząc rano do szkoły i wychodząc po południu.
2. Witając naprawdę dobrych znajomych lub rodzinę całujemy się trzy razy w policzek, symbolicznie. Do nich też zwracamy się po imieniu. Do osób mniej lub wcale nie znanych mówimy pan/pani (u, meneer/mevrouw) z nazwiskiem, jeśli je znamy. Na "ty" i po imieniu możemy się zwracać jedynie gdy dana osoba tego sobie życzy.
Prezenty
Przychodząc w goście niesiemy drobny prezent dla gospodyni domu. Mogą to być czekoladki dobrej jakości, kwiat doniczkowy, książka lub bukiet kwiatów. Wszystkie prezenty winny być ładnie zapakowane. Przychodząc na kolację (diner) lepiej nie prezentować wina, gdyż gospodarz może się czuć urażony gdyż już sam przygotował odpowiednie wina. Dobrym holenderskim obyczajem, darowane prezenty należy przy gościach rozpakować. Drogie prezenty nie są mile widziane, to stwarza niechciane zobowiązania.
Dodaj komentarz