narkotyki młodzież

Rozweselający balonik śmiechu

Od 2016 roku wśród holenderskiej młodzieży popularne jest wdychanie "lachgas' - gazu rozweselającego wydaje się dawać krótkie, przyjemne odurzenie "prawie jak orgazm, ale bez tego lepkiego" - jak mówi szesnastolatka. 

Naboje do syfonów do bicia śmietany są powszechnie w sprzedaży. Naboje te zawierają podtlenek azotu - na Zachodzie popularnie zwany "gazem rozweselającym" - od dawna używanym w Ameryce przy krótkotrwałej narkozie m.in. przez dentystów.

Młodzież odkryła jego błogie działanie dające chwilę rozrywki. Nabój otwiera się w specjalnym pojemniczku i napełnia nim balon do wdychania. Powszechność używania tego gazy stałą się w 2019 r. problemem w Holandii. Rząd pragnie zakaz używania gazu rozweselającego.

Masowe używanie tego gazu i handel nabojami, szczególnie w Amsterdamie spowodował reakcję polityków. Niektóre partię są za delegalizacją nabojów choć większość parlamentu jest przeciw, zdając sobie sprawę, że delegalizacja nie rozwiązuje problemu. 

Przeczytaj także: