Spadek po holenderskim kolonializmie
160 lat zniesienia niewolnictwa
Holandię zamieszkuje więc 372 tys. osób pochodzących z Indonezji, 350 tys. z Surinamu i 147 tys. z karaibskich Antyli. Większość z nich urodziła się już w Holandii.
Dopiero w 1863 roku zniesiono w holenderskich koloniach niewolnictwo, to aż 30 lat za Anglią. W tym samym roku 1863 niewolnictwo zniósł Abraham Lincoln w Stanach Zjednoczonych. Rok później, car Aleksander II wydał dekret z dnia 2 marca 1864 r. o uwłaszczeniu chłopów w Królestwie Polskim - tym samym zniósł - przynajmniej na papierze - niewolnictwo na ówczesnych ziemiach Polski. Oczywiście formalne zniesienie niewolnictwa nie znaczyło, że ludzie związani z rolą mieli wielki wybór co robić z tą wolnością. W większości byłych kolonii potomkowie niewolników do dzisiaj zmagają się z dziedzictwem przeszłości.
Dodaj komentarz