Giełdy, banki i fortuny
Pierwsze w świecie akcje i giełda
Pierwsza w świecie oficjalna emisja akcji miała miejsce w 1602 roku w Amsterdamie. Kompania Wschodnioindyjska (VOC) wyemitowała akcje, aby sfinansować swoją zamorską działalność handlową. Ta emisja akcji stworzyła pierwszą na świecie giełdę.
- Jedną z pierwszych giełd papierów wartościowych była w 1602 r. Holenderska Kompania Wschodnioindyjska emitująca pierwsze akcje, które stały się przedmiotem obrotu na giełdzie w Amsterdamie. W latach 1602–1796 giełda ta wymieniła 2,5 mln ton towarów z Azją na 4785 statkach i wysłała milion Europejczyków do pracy w Azji.
Pierwsze w świecie obligacje
W grudniu 2024 r. Zarząd Wód prowincji Utrecht wypłacił odsetki od pieniędzy pożyczonych 4 wieki temu na naprawę wałów przeciwpowodziowych wzdłuż rzeki Lek.
1 stycznia 1624 r. po raz kolejny wysoki stan wód przerwał wały rzeki Lek. Wał bywał częściej przerywany ale tym razem na większą skalę, że woda podeszłą pod Amsterdam.
Należało naprawić groblę, a to wymagało dużych pieniędzy, więc urząd zarządzania wodą wyemitował obligacje z wieczystym oprocentowaniem - równo 400 lat temu. Wyemitowano ponad pięćdziesiąt obligacji na sfinansowanie naprawy grobli. Dotyczyło to bezterminowej pożyczki w wysokości 2,5 % o wartości 1200 guldenów. To są najstarsze obligacje na świecie, wciąż oprocentowane. Zarząd nadal płacił te odsetki posiadaczowi obligacji którym w tym przypadku była to giełda nowojorska.
Sto lat temu pewien Holender docenił historyczną wartość tych obligacji i podarował je New York Stock Exchange. Obecnie roczna kwota odsetek wynosiła 13,64 euro. Przedstawiciele nowojorskiej giełdy otrzymali za 22 lata 300 euro które sprezentowali lokalnemu muzeum "Dijkmagazijn De Heul" nad rzeką Lek.
Dodaj komentarz