radio media muzyka piraci

Rockowe radio z morza

Po wojnie odbiornik radiowy przestał być urządzeniem elitarnym i młodzież żądała nadawania ich muzyki - Brenda Lee, Chubby Checker i Beatlesów - muzyki pop czyli popularnej, zamiast nudnych słuchowisk i klasycznych koncertów.

Tradycyjne media

Praktycznie jeszcze do 1980 r. holenderski system społecznej filaryzacji życia publicznego zamknięty był dla alternatywnych nurtów, nowej mody a tym bardziej dla komercyjnych stacji radiowo-telewizyjnych. Przykładem jest właśnie system radia i telewizji publicznej który nie dawał możliwości tworzenia nowych stacji radiowych lub telewizyjnych poza państwowym podziałem według ilości członków danego stowarzyszenia dostawcy usług medialnych. 

Do roku 1980 było niemal niemożliwe otwarcie w Holandii nowej stacji nadawczej radiowej lub telewizyjnej. Ówczesne stacje radiowe nadawały programy zupełnie młodzież nie interesujące. Po roku 1980 "Prawo Nadawcze" zaczęto stopniowo nowelizować i współcześnie (2022) holenderskie media RTV posiadają sieć publiczną NPO pod którym znajdują się następujący nadawcy: AVROTROS, BNN-VARA, KRO-NCRV, MAX, PowNed, EO, VPRO, WNL i NOS oraz ok 15 stacji komercyjnych głównie nadawców: RTL i Talpa TV.

Pierwsze reklamy telewizyjne ukazały się w Holandii w 1967 r. Do roku 1991 krótkie bloki reklam ukazywały się tylko przed i po głównym wydaniu wiadomości o godz. 20. W Niedzielę nie było reklam w ogóle. Wówczas istniały tylko dwa kanały holenderskiej telewizji publicznej. Dopiero po 1991 - gdy zaczęły pojawiać się także pierwsze stacje komercyjne - ilość reklam szybko wzrosła, także w niedzielę, mimo to nadal publiczne kanały nie mogą nadawać więcej reklam niż 10% czasu antenowego.

Czas Rock and Rolla

Lata sześćdziesiąte XX wieku to czas rozwoju kultury masowej, narodzili się hipisi - subkultura dzieci-kwiatów i rozkwitała muzyka rockowa. Pojawili się The Beatels (1960) i The Rolling Stones (1962). 60 lat temu młodzież chciała słuchać nowej muzyki ich powojennego pokolenia, jak: Elvis Presley (1960), Paul Anka, The Beach Boys, The Mamas & the Papas, The Monkees, The Supremes, The Beatles, The Rolling Stones, Neil Diamond, Stevie Wonder, The Doors. Na początku lat 60. w holenderskim radiu nadawano jeszcze bardzo mało muzyki popularnej i rockowej - tak już szalenie popularnej wśród młodzieży urodzonej po wojnie. 

Beatlesi w 1968 r.

Rock w Polsce

O ile mnie pamięć nie myli, w latach 60. także w polskim radiu królowała muzyka klasyczna, pieśni ludowe, patriotyczne i socjalistyczne, słuchowiska "Matysiacy" i "Jeziorany". Nie było mowy o nowoczesnej muzyce pop rodem z Zachodu. Wydawano płyty winylowe ale niemal wyłącznie polskich artystów. Polacy dysponowali radiami z falami długimi i średnimi dającymi słabą jakość odbioru. Gdzieś w połowie lat 60. powstał trzeci program polskiego radia nadający na falach ultrakrótkich UKF (dzisiaj nazywanych FM) dających znacznie lepszą jakość odbioru - bez zakłóceń. Jednak radia z odbiorem fal UKF były rzadkością w Polsce czasów Gomółki. Około roku 1968 r. w programie 3 nadawano o godzinie 16-tej półgodzinny program "Studio Młodych" gdzie pierwsi DJ puszczali po raz pierwszy zachodnie przeboje z listy przebojów Radia Luxemburg. W 1967 r. dostałem na urodziny odbiornik radiowy który miał też wyjście do bezpośredniego nagrywania z radia na taśmę magnetofonu. Ten półgodzinny program słuchałem codziennie z wypiekami na twarzy. Usłyszałem po raz pierwszy "A Whiter Shade Of Pale" Procol Harum, "Yellow Submarine" i "Hey Jude" Beatlesów.