Polska Warszawa Zachód Cywilizacja Zachodnia

Polska w roku 2000 oczami cudzoziemców z Zachodu

Znam ten kraj od ok. 1960 roku i do końca XX wieku był to jeszcze kraj postkomunistyczny, w oczach Zachodu szary, biedy i ponury. Polska byłą dosłownie szarego koloru i ludzie ponurzy. Jeszcze w 2000 r. nie uwierzyłbym, że Polska tak szybko się zmieni. W 25 lat z kraju typu "Albania" do kraju przypominającego Belgię.

Polska 2000

Około roku 2000 bardzo mało cudzoziemców ośmielało się zaglądać do Polski. To była "Wschodnia Europa" lub "Blok Wschodni". Większość cudzoziemców z Zachodu interesował jedynie Auschwitz i ewentualnie Kraków, bo leżał obok i jest ładny. Także na ówczesnych internetowych grupach dyskusyjnych niewielu pisało o Polsce - kraj leżał poza zainteresowaniem świata - jak dzisiaj Mołdawia. Niektóre z tych wypowiedzi zachowałem i robiąc porządki na dysku wpadły mi w oko. Poniżej przetłumaczone na polski. Pierwsza wypowiedź to dość typowy przykład. Anglik czy Amerykanin, przetłumaczyłem z angielskiego: