DigiD - elektroniczny podpis w holenderskich urzędach
DigiD pozwala na załatwienie wszystkich spraw obywateli w m.in. urzędzie gminnym, biurze podatkowym, rejestr nieruchomości, RDW (pojazdy) , SVB (socjal) , UWV (zasiłki) i twój urząd gminny.
Po wypełnieniu danych w ciągu 5 dni otrzymujesz listownie kod aktywizacyjny.
Z pomocą tego kodu i twojej nazwy użytkownika dokonujesz aktywizacji twojego e-paszportu czyli DigiD.
Z tymi dwoma danymi (DigiD i użytkownik) możesz logować na coraz szybciej rosnącej ilości serwisów urzędów państwowych jak np. urząd podatkowy (de Belastingdienst), ubezpieczenia społeczne (de Sociale Verzekeringsbank - SVB) i pracownicze (Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen - UWV).
Osoby niezameldowane w Niderlandach nie mogą otzrymać DigiD. Jedynie osoby mieszkające za granicą i otrzymujące emeryturę AOW mogą otrzymać DigiD poprzez SVB.
DigiD traci ważność gdy jest 1,5 roku nie używany.
"Moje państwo"
DigiD stał się "kontem państwowym". Mając DigiD masz dostęp do strony MijnOverheid czyli mój rząd lub państwo. Na tej stronie otrzymujesz wszelkie zawiadomienia a także możesz się kontaktować i regulować wszystkie sprawy z:
- urzędem podatkowym,
- urzędem miasta,
- katastrem nieruchomości,
- RDW (urząd ruchu drogowego),
- ubezpieczeniami społecznym (SVB),
- zasiłkami UWV i wielu innymi instytucjami państwowymi.
Link do MijnOverheid
[Aktualizacja 2019]
Dodaj komentarz