samochody Holandia giełda giełda samochodowa

Giełda samochodowa w Holandii

Holenderska giełda samochodowa została przeniesiona w 2012 roku z Utrechtu do Beverwijk ale klimat tej giełdy był podobny. Poniżej relacja z giełdy w Utrechcie w marcowy wtorek, 2011 roku. Słynny Automarkt szczycił się wielką popularnością szczególnie wśród Polaków i język polski na tej giełdzie królował.

To byłą moja pierwsza w życiu wizyta na giełdzie samochodowej. Na samochodach się nie znam, przynajmniej w stopniu charakterystycznym dla "samochodziarzy" gdzie gatunek oleju, typ opony czy nawet rodzaj szamponu do mycia karoserii jest ważny. Patrzyłem na tą giełdę oczami ignoranta.

Giełda samochodowa, marzec 2011

Holenderski reportaż z giełdy samochodowej w Utrechcie z 2010 r.

Giełda w Utrechcie już nie istnieje, przeniesiona została do Automarkt Nederland w miejscowości Beverwijk.

Nowa giełda samochodowa przeniesiona do Beverwijk za Amsterdamem

Automarkt w Utrechcie planowano zamknąć już w roku 2008. Następnie powstały plany przeniesienia go w inne miejsce, bo jak mówią nieżyczliwi; tłumnie zjeżdżający się tam co wtorek Oostblokowcy (czytaj: obywatele byłych krajów komunistycznych) bardzo utrudniali życie okolicznym mieszkańcom. Nowej lokalizacji ciągle nie można znaleźć bo każda propozycja napotyka na czyjś sprzeciw. Holandia jest gęsto zaludnionym krajem i trudno znaleźć tak dużą lokalizację targowiska które by nie przeszkadzało nikomu.

Giełda z Utrechtu przeprowadza się po 3 kwietnia 2012 na tereny parkingowe koło słynnego bazaru w Beverwijk (za Amsterdamem)

Car Market Beverwijk
adres: Ringvaartweg 7, 1948PE Beverwijk [mapa dojazdu]

Reportaż regionalnej telewizji Utrecht z giełdy w 2008 r.

Koniec giełdy samochodowej

20 lat temu co dziennie o świcie tłumy Polaków stały pod bramą giełdy samochodowej w Utrechcie, kupując tam różne graty. Na miejscu można było załatwić wszelkie formalności eksportowe i wracać do kraju. Na przełomie wieków, na handlu samochodami z Zachodu można było dorobić się w Polsce małej fortuny. Głód samochodowy był olbrzymi. Giełda przeniosła się w 2012 do Beverwijk ale internet i pandemia covid-19 ją wykończył. Zainteresowanie takim handlem spadło do zera. Giełda przestała istnieć w grudniu 2021 r

Obecna giełda samochodowa w Beverwijk za Amsterdamem.

Przeczytaj także: