Polacy o sobie
Nie będę się już rozpisywał na temat, co jest przyczyną tej niechęci Polaka do Polaka, faktem jest, że się nie lubimy i chętniej sąsiadowi, koledze, znajomemu i nieznajomemu zaszkodzimy niż mielibyśmy pomóc.
Nadużycia, prywata i zbytki
Tak naprawdę ta bezinteresowna wrogość do rodaków jest główną przyczyną wielu setek lat polskiej niedoli narodowej. Zresztą patrząc z boku na dzisiejszą Polskę nie wydaje mi się aby to państwo mogło długo egzystować suwerennie. Zbyt dużo było i nadal jest nadużycia urzędników, prywaty i zbytków (Mikołaj Rej).
Osobliwym jest, że wielkie polskie autorytety które od wieków wymieniają nasze wady pozostają w cieniu milionów oszołomów którzy nadal ciągną ten kraj do kolejnej przepaści. Historia nas nic nie uczy.
Co to jest Polska?
"Czy pani wie, co to jest – Polska? Jest to kraj, w którym zawsze klęka się przed pałką policjanta, lecz nigdy przed geniuszem. Człowiek przyzna się do wszystkiego, lecz nigdy do samego siebie. [...] Czy pani wie, czysta dzieweczko, że istnieje na świecie taki kraj, w którym każdy z jego mieszkańców uważa się za zmarnowanego człowieka? Czy pani wie – o pieśni słodyczy! – że jest pod niebem taki kraj, w którym każdy kretyn mający ptasi móżdżek i zbyt słabe ręce do pchania taczek… – w którym każdy łajdak, zanim zdążył innym podstawić nogę i sam wpaść pyskiem w błoto – uważa się za człowieka skrzywdzonego przez historię? Czy pani wie, że jest taki kraj, w którym, gdy złodziej staje przed sądem i skazują go, on z braku argumentów krzyczy: „Jestem Polakiem” – Czy pani wie, że jest taki kraj, który powinien mieć w herbie – zamiast orła – rozwścieczonego indyka z tubą wazeliny w szponach, na tle dwu nahajek z bielonego klozetu z serduszkiem? Kraj, w którym słowo „polityka” od wieków równoznaczne jest ze słowem „oszustwo”?
Marek Hłasko - Umarli są wśród nas
Polak na emigracji
W Anglii mieszka kilka milionów Polaków. Większość z nich już tam pozostanie na zawsze. Nie mają wiele wspólnego z Brytyjczykami. Żyją w swoim polskim światku. Pytam się "angielskich" Polaków jakie mają stosunki z Anglikami? - da się wytrzymać, najgorsi tu są Polacy.
Juliusz Cezar powiedział "Boże chroń mnie od przyjaciół, bo od wrogów to sam się obronię" - czyżby on był Polakiem?
„Polak mądry po szkodzie” – to dawne przysłowie nie utraciło swej wymowy we współczesnej rzeczywistości i w obawie przed skutkami przyzwyczajeń możemy powtórzyć za Janem Kochanowskim, że jeśli ich nie zmienimy pozostaniemy głupi „przed szkodą i po szkodzie”.
Holender mówi: Polen gunnen elkaar niets.
w wolnym tłumaczeniu: "Polacy nie darzą się sympatią" lub "Polak Polakowi wilkiem".
Dodaj komentarz