Polak Polacy charakter

Polacy o sobie

Generalnie Polacy nie lubią Polaków. Nie lubią się wzajemnie we własnym kraju a tym bardziej nie lubią się za granicą. Polscy emigranci mają odwieczny żal do współrodaków: "inne narody trzymają się razem, pomagają sobie wzajemnie a my?! Nie!" albo "Jak ci Polak nie zaszkodził, to znaczy, że już ci pomógł".

Nie będę się już rozpisywał na temat, co jest przyczyną tej niechęci Polaka do Polaka, faktem jest, że się nie lubimy i chętniej sąsiadowi, koledze, znajomemu i nieznajomemu zaszkodzimy niż mielibyśmy pomóc.

Nadużycia, prywata i zbytki

Tak naprawdę ta bezinteresowna wrogość do rodaków jest główną przyczyną wielu setek lat polskiej niedoli narodowej. Zresztą patrząc z boku na dzisiejszą Polskę nie wydaje mi się aby to państwo mogło długo egzystować suwerennie. Zbyt dużo było i nadal jest nadużycia urzędników, prywaty i zbytków (Mikołaj Rej).

Osobliwym jest, że wielkie polskie autorytety które od wieków wymieniają nasze wady pozostają w cieniu milionów oszołomów którzy nadal ciągną ten kraj do kolejnej przepaści. Historia nas nic nie uczy.

"Modlitwa Polaka" jest okrutną satyrą na polski stan umysłów. Fragment z filmu "Dzień Świra" reż. Marka Koterskiego z 2002 r.

Co to jest Polska?

"Czy pani wie, co to jest – Polska? Jest to kraj, w którym zawsze klęka się przed pałką policjanta, lecz nigdy przed geniuszem. Człowiek przyzna się do wszystkiego, lecz nigdy do samego siebie. [...] Czy pani wie, czysta dzieweczko, że istnieje na świecie taki kraj, w którym każdy z jego mieszkańców uważa się za zmarnowanego człowieka? Czy pani wie – o pieśni słodyczy! – że jest pod niebem taki kraj, w którym każdy kretyn mający ptasi móżdżek i zbyt słabe ręce do pchania taczek… – w którym każdy łajdak, zanim zdążył innym podstawić nogę i sam wpaść pyskiem w błoto – uważa się za człowieka skrzywdzonego przez historię? Czy pani wie, że jest taki kraj, w którym, gdy złodziej staje przed sądem i skazują go, on z braku argumentów krzyczy: „Jestem Polakiem” – Czy pani wie, że jest taki kraj, który powinien mieć w herbie – zamiast orła – rozwścieczonego indyka z tubą wazeliny w szponach, na tle dwu nahajek z bielonego klozetu z serduszkiem? Kraj, w którym słowo „polityka” od wieków równoznaczne jest ze słowem „oszustwo”?
   Marek Hłasko - Umarli są wśród nas

Polak na emigracji

W Anglii mieszka kilka milionów Polaków. Większość z nich już tam pozostanie na zawsze. Nie mają wiele wspólnego z Brytyjczykami. Żyją w swoim polskim światku. Pytam się "angielskich" Polaków jakie mają stosunki z Anglikami? - da się wytrzymać, najgorsi tu są Polacy.

Juliusz Cezar powiedział "Boże chroń mnie od przyjaciół, bo od wrogów to sam się obronię" - czyżby on był Polakiem?

„Polak mądry po szkodzie” – to dawne przysłowie nie utraciło swej wymowy we współczesnej rzeczywistości i w obawie przed skutkami przyzwyczajeń możemy powtórzyć za Janem Kochanowskim, że jeśli ich nie zmienimy pozostaniemy głupi „przed szkodą i po szkodzie”.

Holender mówi: Polen gunnen elkaar niets.
    w wolnym tłumaczeniu: "Polacy nie darzą się sympatią" lub "Polak Polakowi wilkiem".