Hodowla i konsumpcja mięsa
Ewolucja żywienia
Przy szybko postępującej globalizacji i standardu życia dieta wielu narodów dosyć szybko się zmienia. Już sama Polska jest tego przykładem, gdzie przez wieki jedzono niemal wyłącznie wieprzowinę a kura była luksusem. Mówiło się, że chłop je kurę gdy kura jest chora albo gdy on jest chory. Tymczasem już nie długo drób wyprze wieprza z polskich stołów - jeśli już nie wyparł ukryty w wędlinach i szynkach.
Kraje jak Islandia i Mongolia, gdzie do niedawna jedzono wyłącznie mięso, ryby i mleko są coraz częściej urozmaiceniem jadłospisu. Biedne do niedawna kraje jak Chiny, Wietnam i Indie gdzie podstawą pożywienia był ryż spożywają dzisiaj coraz więcej mięsa i warzyw a ryż staje się dodatkiem.
Także w Holandii konsumpcja mięsa wzrosła w ciągu ostatnich 50 lat z 48 gram dziennie do 120 g dzisiaj. Mięso weszło do codziennego jadłospisu Holendra dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku. Jeśli konsumpcja mięsa spada to najczęściej tego przyczyną są "produkty mięsopodobne" (różne białka, skrobie, błonniki) jakimi coraz częściej zastępuję się lub wypełnia wędliny ograniczając tym samym zawartość "mięsa w mięsie" o wiele procent (np. szynce, kiełbasie lub parówkach).
Dodaj komentarz