Ieper - horror Pierwszej Wojny Światowej
Wojna Polakom nieznana
O Pierwszej Wojnie Światowej nie wiemy wiele i mało nas ona interesuje. Właściwie to dziwne, bo w końcu I WŚ przyniosła Polsce Niepodległość a i w okopach tej wojny zginęło może nie mniej polskich żołnierzy niż w II WŚ. Do armii mocarstw zaborczych wcielano Polaków bardzo chętnie i choć liczba polskich ofiar jest zupełnie nie znana to sądząc po statystykach żołnierskich ofiar Prus, Austrii i Rosji musiały w to być dziesiątki a może nawet setki tysięcy Polaków. Zresztą w samej Polsce biegła linia frontu I WŚ.
- Jakże kontrastuje dbałość o groby ofiar na Zachodnim Froncie z tym co napotykam w Polsce... czasami gdzieś w krzakach, zaniedbane resztki wojennych cmentarzy I WŚ. Na Mazurach jeden cmentarz - niedawno odrestaurowany z funduszy niemiecki - jest już zdewastowany przez lokalnych wandali. Gdy my nie mamy respektu do innych jak możemy oczekiwać, że oni będą respektować nas? Ale to tak na marginesie.
Małe wyjaśnienie nazewnictwa: opisywana poniżej linia frontu znajduje się w Flandrii, gdzie mówi się po niderlandzku. Ponieważ w okopach walczyli głownie Brytyjczycy i Francuzi wiele nazw z tego okresu używa się wersji francuskiej lub angielskiej. Samo miasto znane w Polsce pod francuską nazwą Ypres nazywa się właściwie Ieper (wymawiaj: iper)
Wojna nie jest straszna, póki się jej nie przeżyje
W pierwszej wojnie światowej wzięło udział 65 milionów żołnierzy z 32 krajów świata. W niektórych bitwach ginęły dziesiątki tysięcy ludzi na godzinę. Łącznie życie oddało 8,5 mln żołnierzy.
Jakże dziwnie dzisiaj brzmi fakt, że na wiadomość o wybuchu wojny w lipcu 1914 r., europejskie narody wybuchły radością. Paryżanie wiwatowali na ulicach. Młodzi mężczyźni ochoczo i dobrowolnie zgłaszali się do służby wojskowej. Na komisji wojskowej mogli wybierać czy chcą służyć pół roku czy do czasu zakończenia wojny. Wszyscy wpisywali się na listę "do zakończenia wojny" ponieważ byli święcie przekonani, że wojna skończy się przed świętami Bożego Narodzenia, czyli w ciągu trzech miesięcy. Tymczasem wojna trwała 4 lata i 4 miesiące.
Ilu Polaków zginęło w tej wojnie?
Tego nikt nie policzył jako, że Polacy walczyli w armiach trzech zaborów. Zapewne liczbę polskich ofiar idzie w setki tysięcy, znacznie więcej niż ilość poległych polskich żołnierzy w IIWŚ. Wiemy tylko ile poległo żołnierzy z trzech zaborów: Niemcy 1,774 mln, Rosja 1,7, Austro-Węgry 1,2 mln.
Dodaj komentarz