Oświecenie w Polsce rozpoczęło się w XXI wieku
Oświecenie to wiek rozumu, rozsądku i racjonalizmu. Oświecony, czyli wyzwolony z wszelkich więzów rozum ludzki ma być światłem rozjaśniającym drogę do poznania prawdy o świecie i człowieku. Oświecenie było kolejnym etapem rozwoju naszej cywilizacji i charakteryzuje masowe użycie rozumu i racjonalizmu. Rozumu wątpiącego w tradycyjne nauki i religie. Powstały skłonności do indywidualizmu i ideę powszechnego postępu ludzkości. Wiele z tych cech oświecenia jest nadal kontynuowanych. Uosobieniem Oświecenia był Immanuel Kant (1724-1804) z jego klasyczną definicją:
Oświecenie jest uwolnieniem się człowieka z jego dobrowolnej niedojrzałości
Odważ się myśleć!
Sapere aude! [odważ się myśleć!] - miejcie odwagę używać własnej inteligencji! - te słowa Kanta stały się mottem oświecenia.
Okres oświecenia był kamieniem milowym w historii Zachodniej Cywilizacji. Zmienił się sposób myślenia o polityce, nauce, ekonomii, kulturze, wychowaniu i religii. Oświecenie zapoczątkowało modernizację społeczeństwa poprzez indywidualizację, emancypację, sekularyzację o globalizację. W tym okresie znajdują swoje korzenie prawa równości wobec prawa, prawa obywatelskie i prawa człowieka. Rodził się także liberalizm, socjalizm i anarchia.
Dodaj komentarz