alarm katastrofa smartfon

Syreny alarmowe w Holandii

W czasach zimnej wojny ustawiono na terenie całej Holandii tysiące syren alarmowych - z założenia system ostrzegawczy obrony przeciwlotniczej. Syreny wyją co miesiąc już od 1952 roku. To comiesięczny test.

Syreny w pierwszy poniedziałek miesiąca

W pierwszy poniedziałek każdego miesiąca, w samo południe wyją wszystkie syreny alarmowe w Holandii. Jest to comiesięczny test sytemu ostrzegawczego używany już od 1952 r. Pierwotnie był to alarm przeciwlotniczy z epoki zimnej wojny.

Po upadku muru berlińskiego w 1989 r. zawieszono testowanie syren alarmowych. W Europie zapanował pokojowy klimat i uważano, że wojen i zagrożenia już nie będzie, ale odprężenie nie trwało długo i w 1993 r. wznowiono comiesięczne testowanie syren. 

Wraz z rozwojem nowych środków komunikacji (internet i smartfony) planowano ponownie zawieszenie używania syren alarmowych od 1 stycznia 2010 r. - jednak plan jeszcze odłożono. Syreny wyją dalej.

Jednak od 2025 r. syreny mają definitywnie zamilknąć zastąpione telefonicznym NL-Alert (o czym poniżej).

  • Test syren przeciwlotniczych, który słyszysz w Holandii w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca, trwa 86 sekund.  Dlaczego dokładnie 86 sekund? Bo fragment testowy od dostawcy systemu Siemensa ma tą długość.  Syreny nigdy nie są testowane w święta państwowe i religijne.

Instalacja NL-Alert w telefonie:

*
Syreny w pierwszy poniedziałek miesiąca o godz. 12:00.