Nieoficjalna historia polskich wyzwolicieli Holandii
Wszyscy wiemy o bohaterskim udziale Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie walczących u boku aliantów od Normandii przez Belgię aż do wyzwolenia Bredy w październiku 1944 r. Było to udziałem 1 Dywizji Pancernej pod dowództwem generała Stanisława Maczka. Ale Polacy - towarzysze broni - pokłócą się nawet na wojnie a tym bardziej po niej.
Nasi i nie nasi
1 Dywizja Pancerna była formowana w Szkocji od początku 1942 roku. W jej skład wchodzili Polacy którzy dostali się do Anglii w różny sposób i pochodzili z różnych regionów które dzisiaj leżą lub kiedyś leżały w granicach Polski. Byli to Polacy z kampanii wrześniowej pochodzący z Kresów którzy przedostali się na Zachód, ale byli to także Polacy z armii niemieckiej; dezerterzy lub wzięci do niewoli m.in. w czasie brytyjskich walk z Afrika Korps.
Dodaj komentarz