historia żywność reglamentacja głód

Kiełbasa równości w okupowanej Holandii

Mimo, że Holandia była w czasie I wojny światowej państwem neutralnym to krwawa wojna tocząca się wokół niej owocowała brakiem żywności i koniecznością wprowadzenia kartek na artykuły spożywcze.

Z tych czasów (1917-1918) do holenderskiego języka weszło na stałe jedno słowo: "eenheidsworst" - kiełbasa powszechna - czyli kiełbasa dla każdego, kiełbasa jedności narodowej.

Na bony wydawano m.in. kawę, herbatę, mięso, ser, mleko, masło, pszenicę, mydło i węgiel. Mimo reglamentacji braki żywności nie były w Holandii mniej dokuczliwe niż w sąsiednich krajach uwikłanych w wojnę. W Niemczech zmarło pod koniec tej wojny ok. sto tysięcy ludzi z powodu niedożywienia.