Koniec wojny dla Holandii przyszedł późno
6 sierpnia 1945 r. Amerykanie zrzucili bombę atomową na Hiroszimę. 15 sierpnia 1945 r. cesarz Hirohito ogłosił w radiu kapitulację Japonii.
Holenderski koniec wojny
Oficjalnie dla Holandii II wojna światowa zakończyła się 15 sierpnia 1945 r. W tym dniu pod Indyjskim Pomnikiem (Indisch Monument) w Hadze upamiętnia się wszystkich żołnierzy, jeńców wojennych, mężczyzn, kobiety i dzieci w obozach i poza obozami oraz wiele ofiar wśród ludności indonezyjskiej w czasie II wojny światowej.
Japońska okupacja Holenderskich Indii
Japońska inwazja na Holenderskie Indie (dzisiaj Indonezja) na początku 1942 roku była szybka. Alianci stracili w ciągu dwóch tygodni więcej statków i ludzi niż w Pearl Harbour. Japońska okupacja Holenderskich Indii zakończyła holenderskie panowanie i zachęcił dotychczas tłumiony indonezyjski ruch niepodległościowy.
Podczas japońskiej okupacji prawie 40% Holendrów zostało uwięzionych w obozach z b. złych warunkach.
Japoński reżim wojskowy wymordował wiele tysięcy Indonezyjczyków i doprowadził głodu który do końca wojny kosztował życie kilka milionów mieszkańców. Gospodarka zawaliła się i produkcja głównych produktów jak guma, cukier, ryż i olej palmowy drastycznie spadła.
Przy budowie linii kolejowych Pakanbaroe i birmańskiej (znanej z filmu "Most na rzece Kwai") zginęło ok. 130 tys. niewolniczo pracujących więźniów.
Ponieważ II wojna światowa dla Holandii zakończyła się 15 sierpnia, w tym dniu odbywają się pod Indyjskim Pomnikiem w Hadze obchody tego wydarzenia. Upamiętnia się wszystkich żołnierzy, jeńców wojennych, mężczyzn, kobiety i dzieci w obozach i poza obozami oraz wiele ofiar wśród ludności indonezyjskiej.
Dodaj komentarz