Polska Holandia pomoc

Jak Holandia pomagała Polakom pod hasłem "Pomóż Polakom przezimować"

Pod koniec lat 70. Polska gospodarka leżała na łopatkach. Zaopatrzenie sklepów było fatalne. Wprowadzono kartki na żywność a kilometrowe kolejki przed sklepami dominowały wizerunek miast. W Holandii rodziła się pomoc.

Holendrzy oglądali w telewizji ten ponury obraz zrujnowanego kraju w mroźnym śniegu i w potrzebie. 

Pomóż Polakom przetrwać zimę

Pierwszy wielki konwój 150 TIR-ów do Polski wyruszył 13 grudnia 1981 r. i był narodowym wydarzeniem. Tego dnia ogłoszono w Polsce stan wojenny.

Konwoje TIR-ów jechały do Polski z produktami na które zbierała fundusze cała Holandia.

W Polsce wiele z tych "darów z Holandii" rozprowadzał kościół.

Później do 1989 było jeszcze dużo prywatnych akcji, indywidualnych zbiórek paczek wysyłanych także imiennie do do biednych rodzin. Powstały firmy kurierskie kursujące do Polski z paczkami na nazwisko które odbierano w prywatnych punktach zbiórki paczek. Wysyłka paczki kosztowała w zależności od wagi 20-40 guldenów.