wojna okupacja obozy zagłady Holandia
Zagłada holenderskich Żydów
Holenderski paradoks
Holandia nie była krajem antyżydowskim, jednak mówi się o "holenderskim paradoksie" z najwyższym wskaźnikiem śmiertelności Żydów w Europie Zachodniej, wynoszącym prawie 75 procent. Wydaje się, że koncepcja paradoksu wyklucza inne przyczyny niż antysemityzm. Ale prawie wszyscy historycy zgadzają się, że ludobójstwo nie mogło być popełnione tylko przez niemieckich podżegaczy.
Każdy okupowany kraj wyciągnął do nazistów pomocną dłoń, gdy dochodziło do prześladowań Żydów. W Holandii wystarczająca była stosunkowo mała niemiecka władza administracyjna, wynosząca mniej niż dwa tysiące pracowników. "Holendrzy rządzą i my sterujemy" - brzmiało niemieckie powiedzenie.
Poprzedni
Następny
Dodaj komentarz