Holandia wojna katastrofa

Katastrofalny rok 1672

XVII wiek był dla Polski katastrofalnym wiekiem gdy tymczasem dla Holandii był to wiek największego rozkwitu. Jednak także Holandia leży pomiędzy wielkimi mocarstwami którym tej malutki kraj przeszkadzał.

Rozkwit protestanckiej Holandii

XVII wiek w Niderlandach poprzedzał wiek reformacji mający decydujące znaczenie dla dalszego rozwoju kraju. Reformacja była ruchem w XVI wieku, który dążył do zreformowania Kościoła rzymskokatolickiego. Ostatecznie jednak nie doprowadziła to do pożądanych reform w Kościele katolickim, ale do rozłamu tego kościoła. W północnych prowincjach Niderlandów (czyli obecnej Holandii, bez południowych Niderlandów, czyli dzisiejszej Belgii) zwyciężyła wiara protestancka.
XVII wiek był wiekiem największego rozkwitu w historii Niderlandów. Już w roku 1581 w Niderlandach wybuchło powstanie protestantów przeciw katolickiemu panowaniu hiszpańskich Habsburgów - co praktycznie oznaczało ogłoszenie niepodległości - choć wojna z Hiszpanią trwałą jeszcze 80 lat. W XVII wieku szybko rósł dobrobyt kraju gdyż Holandia stała się międzynarodowym centrum handlowym a w 1602 r. powstała najpotężniejsza w świecie korporacja: Holenderska Zjednoczona Kompania Wschodnioindyjska która w handlu z Azją przyniosła niebywałą fortunę.

Złoty Wiek

W XVII wiek był Złotym Wiekiem Niderlandów, kwitła gospodarka, kultura i nauka. Powstawały zamorskie kolonie, malowali Rembrandt i Vermeer,  żyli myśliciele jak Spinoza i Hugo Grocjusz, naukowcy jak van Leeuwenhoek i Christiaan Huygens i odkrywcy jak Willem Barents i Abel Tasman. Dla porównania, XVII w. w Polsce odznaczał się wieloma wyczerpującymi wojnami ze Szwedami, Rosjanami i Turkami a Polską rządzili faktycznie magnaccy oligarchowie dbający o swoje interesy ponad interesy państwa co skończyło się rozbiorami i końcem istnienia Polski aż do XX wieku.

Katastrofalny rok 1672

Wojna z mocarstwami

Gdy więc Holandia rosła w siłę a ludziom żyło się dostatniej - nadszedł nagle ten katastrofalny rok 1672. Ten rok rozpoczął się wojną francusko-holenderską gdy to Francja z pomocą Münster i Kolonii napadły na Holandię od wschodu a Anglia na morzu. Armia francuskiego króla Ludwika IV składająca się z 120 tys. żołnierzy bez trudu zajęła wschodnią część kraju maszerując na Amsterdam, plądrując u mordując aż do Utrechtu. Holenderski system obrony wodnej zadziałał tylko częściowo i zimą po zamarzniętej wodzie Francuzi przeszli linię obronną*. 
W międzyczasie wojska Münster i Kolonii napadły Holandię od północy.