kolonia Brazylia żołnierz Polak

Pierwszy Polak w Ameryce Południowej

Jednym z niewielu Polaków którzy weszli do holenderskiej historii był w XVII wieku polski szlachcic Krzysztof Arciszewski. Po nim byli jeszcze 300 lat później generałowie Maczek i Sosabowski.

Pierwszy Polak w Ameryce

Krzysztof Arciszewski (1592-1656) był najprawdopodobniej pierwszym Polakiem którego noga stanęła w Ameryce Południowej. Był też jedynym Polakiem który dorobił się wyższego stanowiska dowódcy w służbie (1630 - 1639) Holenderskiej Kompanii Zachodnioindyjskiej (WIC) która to Kompania kolonizowała stan Pernambuco w dzisiejszej Brazylii. Kolonizować - to znaczyło w praktyce bić się z innymi Europejczykami o ziemię niby niczyją.