opłatek kościół

Opłatek i hostia z... holenderskiej piekarni

Opłatek jakim się tradycyjnie łamiemy na święta był w renesansie (XV-XVII w.) po prostu delikatesowym przysmakiem nie związanym z kościołem i religią. Opłatek jest w świecie nadal spożywany głównie w swej pierwotnej formie; jako wafel lub "jadalny papier" pod ciasteczkiem.

Opłatek w Polsce

Tylko katolickie narody byłej Rzeczypospolitej Obojga Narodów maja swoisty w świecie wigilijny obyczaj łamania się opłatkiem. Obyczaj ten powstał w XVII wieku zapewne będąc kontynuacją dużo starszego obyczaju dzielenia się chlebem i solą. Do dzisiaj Litwini, Polacy i Słowacy dzielą się opłatkiem w wigilie Bożego Narodzenia.