Transatlantyk Rotterdam imigranci emigrant

Transatlantyki wielkiej emigracji - Holland-America Line

Na przełomie XIX i XX wieku pasażerskie linie żeglugowe przewiozły miliony europejskich emigrantów do Ameryki. Bieda masowo opuszczała stary kontynent do mitycznej Ameryki gdzie miała być wolność i bogactwo dla każdego. Setki transatlantyków odbijało codziennie z nabrzeży Rotterdamu, Antwerpii i Liverpoolu w kierunku Nowego Jorku.

Po przybyciu do Nowego Jorku, pasażerowie, z wyjątkiem pierwszej klasy, przechodzili kwarantannę na Ellis Island; bardzo gruntowne badana  medycznie i administracyjne. Kontrola była dokładna i dla pasażerów trzeciej klasy trwała trzy do pięciu godzin na osobę. Gdy był duży napływ emigrantów na kontrolę można było czekać kilka dni. Chorzy i niepełnosprawni byli bez litości odesłani na koszt armatora, który go przywiózł. Bilet trzeciej klasy z Antwerpii do Nowego Jorku kosztował w 1900 r. 150 franków belgijskich co było równowartością kwartalnych zarobków Belga.

Najszybszy transatlantyk przepływał z Southampton do Nowego Jorku w rekordowe 3 dni i 10 godzin. Przeciętnie statki przepływały ocean w jeden tydzień. Titanic był bardzo prestiżowym, dużym i komfortowym statkiem ale nie należał do szybkich. Gdyby nie zatonął, czas przeprawy z Southampton do Nowego Jorku wynosiłby na nim około 8 dni.