Holandia historia energia

Jak Holandia pod sobą dołek wykopała

Już tysiąc lat temu mieszkańcy delty Renu używali torfu do ogrzewania swoich chałup. Innego materiału na opał przez długie wieki nie było. Efektem jest dzisiaj znaczne obniżenie poziomu lądu.

Przez ostanie tysiąc lat głównym materiałem opałowym Holandii był torf. Dopiero węgiel w XIX w. zastąpił torf. Wydobycie torfu (lub jego melioracja/osuszanie) spowodowało obniżenie olbrzymich obszarów kraju o kilka metrów. To jest głównym powodem holenderskiej depresji.